مواد شیمیایی بسیاری در تمام صنایع، کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و حتی بعضی اوقات در زندگی روزمره ما یافت می‌شوند که می‌توانند در صورت‌عدم آگاهی لازم توسط فرد یا بی‌احتیاطی و تماس با پوست دست، باعث آسیب‌های جبران ناپذیر و بیماری‌های مختلف گردند. انواع و اقسام اقدامات و تجهیزات ایمنی و بهداشتی برای این موارد ساخته شده‌اند و دستکش‌ها یکی از پرکاربردترین تجهیزات در این زمینه هستند. دستکش وینیل یکی از انواع مختلف دستکش‌های بهداشتی است که به‌منظور رعایت بهداشت و یا مراقبت در برابر مواد شیمیایی و مخاطره آمیز، کاربرد دارد. این دستکش ویژگی‌هایی دارد که آن را از دیگر دستکش‌ها متمایز کرده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

🔶🔶🔶🔶🔶🔶🔶🔶🔶🔶🔶

برای خرید انواع دستکش ایمنی از جمله دستکش عایق برق با فروشگاه ایمن آراز در تماس باشید.

۰۲۱-۶۶۳۴۸۴۲۶ 

معرفی دستکش وینیل

دستکش وینیل یکی از انواع دستکش‌های بهداشتی محسوب می‌شود که با برخورداری از خواص فیزیکی و مراقبتی که دارد، برای کارهای مختلف، کاربرد دارد. این نوع دستکش از ماده مصنوعی به نام وینیل کلرید ساخته شده است که می‌توان این ویژگی را؛ اولین نقطه قوت دستکش وینیل دانست. این ماده سبب می‌شود حساسیت کم‌تری نسبت به دستکش‌های مشابه نظیر لاتکس برای پوست ایجاد کند و نسبت به دیگر دستکش‌ها متمایز گردد. دستکش وینیل چند منظوره است و در امور مختلفی از جمله امور بهداشتی و مراقبتی در فعالیت‌هایی چون پزشکی، آزمایشگاهی و بهداشتی، کاربرد بسیاری دارد.

معرفی دستکش وینیل

به طور کلی دستکش‌های وینیل نسبت به لاتکس، ضخیم‌تر هستند و آزادی بیشتری دارند و به دست نمی‌چسبند، به همین خاطر در واقع در کارهایی که ظرافت و حس لامسه درگیر نباشد، می‌توان از دستکش وینیل استفاده کرد. این دستکش در تقسیم‌بندی دستکش‌های بهداشتی قرار گرفته است و با مقاومت خوبی که در برابر اسیدها، بازها و الکل دارند، جزو دستکش‌های پرکاربرد در صنعت محسوب می‌شوند. همانطور که می‌دانید بیماری و حساسیت‌های پوستی خیلی زود می‌توانند پوست و سیستم ایمنی بدن را تحریک کنند؛ دستکش وینیل می‌تواند جایگزین خوبی برای دیگر دستکش‌ها از جمله دستکش لاتکس باشد. مورد دیگری که در مورد این نوع دستکش‌ها اهمیت دارد این است که به خاطر آزاد بودن دستکش وینیل، سازندگان این نوع دستکش، آن را در سایزهای مختلف تولید می‌کنند تا مناسب افراد مختلف باشد.

کاربرد دستکش وینیل

از مهمترین کاربردهای دستکش وینیل، قابلیت کشسانی بالای آن است که می‌تواند در حوزه پزشکی، صنعتی، آزمایشگاهی و کارخانه‌جات کاربرد فراوان داشته باشد. آزادی و راحتی این نوع دستکش در مقایسه با دیگر دستکش‌ها بیش‌تر است و درواقع می‌توان گفت یکی از اهداف ساخت دستکش وینیل همین مسئله است. دستکش وینیل، درعین حال که راحت و آزاد است؛ از مقاومت بسیاری نیز برخوردار است، طوری که درهنگام برخورد با موادی همچون اسیدها، بازها، قلیان‌ها و مواد الکلی مقاوم است و در آزمایشگاه‌ها بسیار کاربرد دارد. این دستکش در انواع سایزها تولید شده است تا سنین مختلف بتوانند از آن بهره ببرند؛ دستکش وینیل، قابل تعویض است و قیمت مناسبی نسبت به دیگر دستکش‌ها دارد. به طور کلی این نوع دستکش‌ها در مصارف خانگی، آزمایشگاهی، آشپزی، خطوط مونتاژ صنایع و دندانپزشکی، کاربرد گسترده دارد.

تفاوت دستکش وینیل با دستکش لاتکس

تفاوت دستکش وینیل با دستکش لاتکس

با وجود مقرون به صرفه بودن دستکش وینیل، باید به ویژگی‌های دستکش لاتکس نیز اشاره کرد، زیراکه دستکش لاتکس نیز نوعی دیگر از دستکش‌های بهداشتی و ایمنی محسوب می‌شود. این دستکش از ماده طبیعی لاتکس تهیه شده است که تجزیه‌پذیر در طبیعت است و یکی از ویژگی‌های خاص آن محسوب می‌شود. این دستکش نسبت به دستکش وینیل، انعطاف کم‌تری دارد و از آزادی و راحتی نسبتا کمی برخوردار است؛ همچنین برای اموری مانند عمل جراحی که به قدرت لامسه و توجه نیاز دارد مناسب است. لاتکس طبیعی به کار رفته در دستکش لاتکس، از صمغ برخی گیاهان مانند کائوچو گرفته شده است؛ که همین عامل سبب افزایش قیمت این نوع دستکش شده است.

دستکش لاتکس بر خلاف دستکش وینیل، مستعد قارچ و اگزما و بیماری‌های پوستی می‌باشد و باید بعد از مدتی تعویض شود. راحتی و آزاد بودن دستکش وینیل جلوگیری می‌کند از انواع حساسیت‌های پوستی در حالی که دستکش لاتکس پوست را در معرض تعریق و قارچ‌های پوستی قرار می‌دهد. دستکش لاتکس در مقایسه با دستکش وینیل از مقاومت برابری برخوردار است و هر دو دستکش می‌توانند در برابر ساییدگی و پارگی موفق عمل کنند. به طور کلی دستکش‌های لاتکس و وینیل، نمی‌توانند از همه نظر مانند کار با برق و الکتریسیته ایمن باشند و توانایی و ویژگی‌های آن‌ها در این زمینه محدود می‌باشد. نوع دیگر دستکش که کاربردی مشابه دستکش‌های لاتکس و وینیل دارد، دستکش نیتریل است؛ این نوع دستکش‌ها همانند وینیل حساسیت ایجاد نمی‌کنند. اما بر خلاف وینیل، قالب چسبناکی دارند که موجب می‌شود برای کارهای ظریف هم کارامد باشند.

کاربرد دستکش وینیل

دستکش مخصوص هر حوزه را از کجا تهیه کنیم؟

دستکش‌های مخصوص هر فعالیت، قطعا دارای ویژگی‌های متناسب با همان امر هستند که باید در هنگام تهیه مورد توجه قرار بگیرند؛ همانطور که گفته شد برای اموری با ظرافت و نیازمند بهره گیری از حس لامسه دقیق، باید از دستکش‌های لاتکس بهره برد و برای اموری با درجه حساسیت کم‌تر می‌توان از دستکش‌های وینیل استفاده کرد. فروشگاه ایمن آراز از نوع فروشگاه‌هایی است که سال‌ها در زمینه تجهیزات ایمنی و تخصصی، فعالیت کرده است و انواع دستکش‌های ایمنی را دارا می‌باشد. این فروشگاه سعی کرده است در راستای خدمات‌رسانی و کسب رضایت مشتریان؛ از کالاهای با کیفیت بهره بگیرد.

محصولات ترافیکی، محصولات چراغ قوه، محصولات امداد و نجات و محصولات لباس کار و انواع کفش‌های ایمنی از جمله محصولات این فروشگاه هستند که همه آن‌ها از انواع محصولات عایق و ایمن بشمار می‌روند. در نهایت دستکش وینیل، از مواد شیمیایی و روغنی مقاومی ساخته شده است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای دستکش‌های لاتکس باشد؛ البته تاکید برآن است که دستکش مخصوص هر حوزه در آن امر استفاده شود و اگر امری نیازمند درجه حساسیت کم‌تر و توجه بیشتر است از دستکش لاتکس استفاده شود.

تاریخ انتشار ۱۴۰۲/۰۱/۲۹